czwartek, 31 sierpnia 2017

Podpowiadamy Rodzicom - cz. 2

JAK POMÓC DZIECKU W PIERWSZYCH DNIACH NAUKI W SZKOLE

  1. Warto poświętować z okazji pierwszego dnia szkoły i np. zabrać dziecko do kina lub pójść na lody. Chodzi o to, by kojarzyć ten dzień z pozytywnymi emocjami.
  2. Nie należy porównywać dziecka z innymi. Każde dziecko ma prawo radzić sobie z tym nowym doświadczeniem na swój sposób. Jedno zaadaptuje się szybko, inne wolniej, i ma do tego prawo. Należy dziecko wesprzeć w tym procesie, a nie poganiać.
  3. Trzeba pozwolić dziecku na wyrażanie uczuć związanych ze szkołą i nowymi doświadczeniami. Potrzebna jest do tego atmosfera akceptacji.
  4. Chwalenie za wykonane zadania będzie zachęcało dziecko do mierzenia się z nowymi obowiązkami.
  5. Nie należy oczekiwać, że już pierwszego dnia dziecko zostanie prymusem. Nie wolno stawiać dziecku wygórowanych wymagań.
  6. Jeśli pojawią się jakieś kłopoty lub niechęć do szkoły, należy poszukać pomocy. Warto porozmawiać z nauczycielem, który ma mniej emocjonalne spojrzenie na dziecko niż rodzic, widzi je na tle grupy.
  7. Trzeba dziecku pomóc wdrożyć się w obowiązki ucznia przez dopilnowanie prostych czynności: punktualnego wychodzenia do szkoły, zapakowania właściwych podręczników i pomocy na zajęcia, odrabiania we właściwym czasie zadań domowych.
  8. Warto zadbać o kącik do nauki.
  9. Należy też zatroszczyć się o rozwijanie u dziecka zainteresowania czytaniem, pisaniem, liczeniem, wskazując na ich praktyczne znaczenie i użyteczność w codziennych sytuacjach. Warto czytać dziecku książki, oglądać razem z nimi ilustracje, rozmawiać o losach bohaterów, czy też zapraszać do wspólnego policzenia sztućców, które potrzebne są na stole.
  10. Dobrze jest też pamiętać, by niechcący nie budować w dziecku uczucia lęku przed szkołą i niewłaściwych postaw wobec niej. Groźbami typu:"W szkole to cię nauczą ...", nie rozwiąże się problemów, a jedynie zbuduje się niepotrzebne uczucie lęku. 

Na podstawie poradnika nauczyciela Nowi Tropiciele.

niedziela, 6 sierpnia 2017

Podpowiadamy Rodzicom - cz. 1

Szanowni Rodzice!

Państwa dzieci rozpoczynają naukę w klasie pierwszej. Jest to zarówno bardzo ważny, ale i trudny okres w ich życiu. To, czy minie on w atmosferze radości i spokoju zależy nie tylko od nauczycieli, szkoły, ale także od Was.

DLATEGO:

  • Poświęćcie Waszym dzieciom więcej czasu niż zwykle.
  • Przez pierwszy tydzień odprowadzajcie dzieci do szkoły i punktualnie odbierajcie je po zajęciach. Ważne, by dzieci miały świadomość, że są bezpieczne, a rodzice na nie czekają.
  • W czasie drogi do szkoły pokazujcie im charakterystyczne miejsca, obok których przechodzicie (przejeżdżacie) - sklep, poczta, przystanek autobusowy.
  • Podczas drogi do szkoły zwracajcie im uwagę na niebezpieczne miejsca - przejście przez ulicę, zwężenie chodnika, nieprzyjemny zaułek.
  • Od pierwszego dnia uczcie dzieci punktualności, samodzielności i dbałości o wygląd oraz przybory szkolne.
  • Od pierwszego dnia nie wyręczajcie dziecka w ubieraniu, rozbieraniu w szatni - musi to robić samodzielnie.
  • Od pierwszego dnia uczcie dzieci kultury - mówienie: dzień dobry, do widzenia, dziękuję, przepraszam - nie tylko wychowawcom, ale wszystkim pracownikom szkoły, których mijają.
  • W domu przygotujcie dzieciom szafkę / półkę na książki, zeszyty, przybory szkolne oraz stałe miejsce do odrabiania lekcji.
  • Tak zorganizujcie dzieciom czas, by miały czas zarówno na odpoczynek, zabawę, jak i naukę, odrabianie pracy domowej, czytanie książki.
  • Zapewniajcie Wasze dzieci, że wierzycie w nie, że dadzą sobie radę - a w razie potrzeby chętnie im pomożecie. Nie przekazujcie im Waszych obaw i lęków.

PO POWROCIE ZE SZKOŁY

  • Porozmawiajcie z dziećmi o tym, co wydarzyło się w szkole.
  • Zapytajcie je czego się nauczyły - a nie jaką ocenę dostały.
  • Pochwalcie nie tylko za sukcesy, ale też za starania i wysiłek jaki włożyły podczas zajęć.
  • Koniecznie zajrzyjcie do tornistra, zobaczcie książki, zeszyty, teczki i przeczytajcie informacje w zeszycie informacyjnym. 
  • Każdorazowo złóżcie podpis w zeszycie informacyjnym - to wiadomość dla nauczyciela, że rodzic przeczytał wiadomość.
  • Wspólnie z dziećmi ustalcie, jaka jest praca domowa, a następnie przypomnijcie im, że należy ją odrobić (odrabianie lekcji o stałej porze pomaga w wyrobieniu systematyczności).
  • Wspólnie z dziećmi spakujcie tornister na następny dzień (pamiętajcie, aby nie polegać wyłącznie na dzieciach oraz by nie pakować samodzielnie - wówczas dzieci nie nauczą się robić tego samodzielnie oraz nie będą pamiętać, co mama włożyła do plecaka).
  • Nie krzyczcie i nie denerwujcie się, gdy dziecko czegoś  nie umie, nie chce chodzić do szkoły - spokojem i tłumaczeniem więcej osiągnięcie. Być może to okres przejściowy - adaptacja do nowych warunków nie dla wszystkich dzieci jest łatwa, nie wszyscy lubią obowiązki i wymagania. Być może kłopoty leżą głębiej i warto im się dokładniej przyjrzeć, zrobić badania w poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, udać się na dodatkowe zajęcia, poświęcić w domu więcej czasu na naukę, tak by od samego początku pomóc dzieciom je przezwyciężyć.

Pomóżmy dzieciom wspólnie przeżyć ten czas w jak najmniejszym stresie.
Rodzice - wspierajcie swoje dzieci i kochajcie je, bo one bardzo Was kochają i potrzebują.